Logo tublu-blog
Na naszym Blogu znajdziecie mnóstwo ciekawych artykułów, konkursów, a także informacji o niekonwencjonalnych produktach dla Was, zabawkach dla Waszych dzieci. Większość z nich dostępna jest w naszym sklepie www.tublu.pl

Prawidłowy rozwój przede wszystkim, czyli przegląd zabawek motorycznych…

motoryka

Kochani, dzisiaj mamy dla Was krótką aktualizację tematu, o którym mogliście przeczytać między innymi tutaj–> Gwiazdkowy Poradnik Prezentowy – rozwijamy małą motorykę. Zabawki motoryczne to (obok sensorycznych) najbardziej poszukiwane pozycje zarówno w naszym sklepie stacjonarnym jak i On-line. Dlaczego mała i duża motoryka są tak ważne w rozwoju dziecka? Jak ją wspierać oraz jakie konsekwencje przynosi jej zaniedbanie?

Motoryka – co to właściwie jest?

Motoryka to inaczej sprawność fizyczna człowieka i jego zdolność do wykonywania wszelkich działalności związanych z ruchem. Motoryka mała to sprawność dłoni i palców, zaś motoryka duża to sprawność fizyczna całego ciała. Oprócz motoryki małej oraz dużej występuje również pojęcie grafomotoryki – którą ogólnie mówiąc, można nazwać umiejętności rysowania i pisania. Motoryka nie jest „umiejętnością” wrodzoną. Wykształcana jest nieustannie poprzez swobodny ruch oraz kontrolowane działania, dzięki którym poprawia się sprawność ruchowa ciała. Rozwój motoryki jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej a co za tym idzie, również ogólnego funkcjonowania. Jeśli przebiega bez zakłóceń jest doskonalą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo- ruchowej.

Prawidłowa stymulacja rozwoju ruchowego dziecka, powinna być rozpoczęta od dużej motoryki (rozwijania ogólnej sprawności ruchowej) aby później przejść do rozwoju małej motoryki. Niestety dziecko, które nie potrafi utrzymać równowagi przechodząc, np. po wąskiej kładce lub nie potrafi złapać piłki, nie będzie w stanie narysować prosto szlaczków lub napisać swojego imienia.

motmo

Rys. Przedszkole-faustyny.pl

Rozwój małej i dużej motoryki po części można wspierać poprzez codzienne czynności. Posługiwanie się sztućcami, korzystanie z toalety czy rysowanie prostych figur to już są czynności, które wpływają na motorykę dziecka. Wspierać jej rozwój można również poprzez zabawę. Wybierając zabawki, którymi przecież dzieci są nieustannie otoczone, należy zwrócić uwagę na ich wartość nie tylko edukacyjną ale również pod kątem wpływu na rozwój naszych Dzieci.

Wspieramy dużą motorykę

Tak jak już wspominaliśmy, duża motoryka to ogólna sprawność ruchowa całego ciała. Aby ją wspierać, dobrym ćwiczeniem są różne zabawy ruchowe takie jak, bieganie, turlanie się po ziemi czy tak zwany „rowerek” wykonany leżąc na plecach, z nogami w powietrzu. Świetnie sprawdzają się również zabawki, które zmuszają do utrzymywania równowagi oraz balansu ciałem takie jak Muszelka Bilibo marki Moluk czy Podest do balansowania Erzi.

Muszelka Bilibo to zabawka „napędzana dziecięcą wyobraźnią”. Nic się dzieciom z góry nie narzuca, Dzieci same wymyślają co mogą z nią zrobić. Bilibo jest zabawką niezwykle kreatywną a dodatkowo wspiera rozwój ruchowy pod każdym względem. Pierwszą czynnością jaką dzieci robią dostając w swoje rączki Bilibo, jest siadanie „pupą” i kręcenie się wokół własnej osi. Dodatkowo, można ją odwrócić i stawać na niej lub chodzić, po utworzonej z kilku muszelek ścieżce. Jest to rewelacyjny trening utrzymywania równowagi a dodatkowo świetna zabawa. Muszelka jest bardzo wytrzymała, spokojnie również rodzice mogą wypróbować. 😉 Bilibo przeznaczone jest dla dzieci i dorosłych 😉 już od 2 roku życia.

thumbImage.php

Fajną propozycją jest również Podest do balansowania Erzi. Okrągła, drewniana tablica z miejscem na stopy, posiada wydrążoną ” ścieżkę”, przez którą należy poprowadzić piłeczkę. Podest posiada wypukły element, który sprawia że stając na nim należy utrzymać równowagę a wydrążony labirynt pokonać piłeczką poprowadzoną poprzez delikatny balans całym ciałem. Zapewniamy, że:

  1. nie jest to takie proste
  2. wciąga i za wszelką cenę będziecie chcieli tego dokonać!

Podest jest odpowiedni dla Dzieci powyżej 5 lat.

thumbImage.php

Kolejną propozycją zabawek motorycznych, wspierających dużą motorykę są zabawki od BuitenSpeel. Gra narty równoważnia czy Gra naśladuj ruch to dobra aktywizacja większej liczby dzieci lub pozostałych członków rodziny. Narty równoważnia to dwa drewniane elementy wyposażone w uchwyty. Zabawa polega na tym , że dzieci stają na obydwu „nartach”  i próbują przejść jak najdłuższy kawałek nie tracąc „szyku” oraz równowagi. Gra Naśladuj ruch, to  z kolei gra ruchowo-pamięciowa. W zestawie znajduje się 18 okrągłych żetonów, przedstawiających różne pozycje. Każdy gracz losuje żeton i musi zapamiętać oraz odpowiednio odwzorować wylosowany ruch. Żeby nie było tak łatwo, po każdej rundzie losuje się o jeden żeton więcej, co sprawia że dzieci muszą odwzorować coraz więcej ruchów zapamiętując ich kolejność. Gry sprawdzą się dla 6-latków oraz starszych dzieci.

 

thumbImage.php12233

thumbImage.php

 

A co dla Maluchów? Najlepiej coś, co zmotywuje ich do poruszania się… I taką propozycją jest właśnie Zabawka do raczkowania Explore & More. Pszczółka z serii Explore & More przeznaczona jest dla dzieci już od 5 miesiąca życia. Posiada 3 etapy zabawy, dzięki czemu Maluch zainteresuje się zabawą na dłużej. I etap jest dla Dzieci, które jeszcze nie raczkują. Zabawna pszczółka posiada wygodny uchwyt dla małej dłoni, grzechocze i działa na zasadzie Wańki-wstańki. II etap jest dla Maluchów zaczynających przygodę w raczkowaniem. Pszczółka jeździ w swojej chmurce dookoła własnej osi, zachęcając Malucha do jej wyciągnięcia z pojazdu. W III etapie, pszczółka „ucieka” od Malucha, motywując go do podążania z nim. Pojazd unika przeszkód, dzięki wbudowanym czujnikom. Jest świetnym wyzwaniem dla najmłodszych.

 

thumbImage.php

 

Mała motoryka – czyli zabawki i akcesoria „w dłoń”…

Dużą motorykę mamy za sobą… Maluch się wyszalał, jego rozwój ruchowy jest wsparty w 100%, prawie chodzi bez trzymanki po linie ;). To znak, że czas na odrobinę wyciszenia a przy tym zadbanie o małą motorykę. Oczywiście z domowych sposobów, sprawdzi się rysowanie szlaczków, sznurowanie butów oraz zapinanie guzików w taty koszuli.  W naszych propozycjach, znajdziecie niebanalne pozycje, które bawią, intrygują a przy tym wspierają rozwój naszych pociech.

Na pierwszy ogień bierzemy niezastąpione kredki Crayon Rocks. Ergonomiczne, ekologiczne, bezpieczne… Tak pokrótce można opisać kolorowe „kamyki”. Dlaczego ergonomiczne? Ich kształt zmusza malucha do prawidłowego trzymania w trzech paluszkach. Dziecko nie może zamknąć kredki w całej dłoni i mazać jak leci. Aby rysować musi chwycić w odpowiedni sposób, co wymusza kształt kredki. Dlaczego ekologiczne i bezpieczne? Wykonane są w 100% z wosku sojowego. Jest to materiał zupełnie naturalny, nie zawiera szkodliwych substancji. Jest w 100% biodegradowalny a przy tym bezpieczny dla Maluchów. Kredki nie uczulają, są świetnie napigmentowane i wspierają małą motorykę Szkrabów. Tutaj znajdziecie kilka inspiracji do zabawy z kredkami Crayon Rocks  —> Nebule.pl. Kredki polecane są dla dzieci od 3 roku życia.

thumbImage.php

1-1024x683

fot. Nebule.pl

Kolejną propozycją jest Zabawka kreatywna HIX marki Moluk. HIX to zestaw 4 silikonowych stożków, z których możemy formować różne kompozycje. Ich materiał jest bardzo elastyczny, dzięki czemu możemy je wyginać, składać, wywracać na drugą stronę. Jest to świetny trening manualny dla małych dłoni i nie tylko. HIX jak pozostałe zabawki Moluk są bardzo wciągające i angażują również starszaków i dorosłych. Przykładowe kompozycje znajdziecie tutaj oraz na opakowaniu. HIX polecany jest dla dzieci od 2 roku życia.

thumbImage.php

thumbImage.php35445455

Oczywiście, na małą motorykę świetnie wpływają wszelkiego rodzaju klocki. I  my polecamy jeden z naszych bestsellerów niezmiennie od kilku lat – Klocki przyssawki Squigz. Squigz to kolorowe przyssawki w różnych kształtach. Możemy łączyć je ze sobą oraz przyczepiać do gładkich powierzchni, na których zabawnie dyndają. Klocki wykonane są z silikonu. Nie posiadają żadnych otworów, dzięki czemu można nimi bawić się również w kąpieli. Squigz występują w różnych wariantach: Klasyczne przyssawki w opakowaniach 24 sztuki oraz 50 sztuk, Squigz Benders (przyssawki z elastycznymi patyczkami) oraz Squigz mini (75 małych klocków z przyssawkami w słoiczku). Wybór odpowiedniego zestawu należy do was. Squigz polecamy dla dzieci od 3 roku życia.

getDynamicImage.aspx

fot. hearthsong.com

Oczywiście powyższe pozycje już znacie. W naszej ofercie są już od dłuższego czasu ale nie mogliśmy ich pominąć, są niezawodne! A co z tegorocznych nowości?

Oczywiście do listy bestsellerów, a przy tym do listy zabawek motorycznych, trafiła Tablica z zamkami Melissa&Doug. To niepozorna, drewniana tablica z różnymi zamkami do rozgryzienia. Haczyk, zasuwane zamknięcie na łańcuszku czy klasyczne zamknięcie podobne do tego na kłódkę…Sami się zdziwicie jak to potrafi zaintrygować Malucha, tym bardziej że za każdym zamkiem kryją się „drzwi” do ulubionych zwierzaków! Manewrowanie zamkami to świetny trening dla umysłu oraz małych rączek naszych Szkrabów.

thumbImage.php

W  ostatnim czasie, przybyło nam również dużo ciekawych nawlekanek marki Haba. Nawlekanki to jeden ze skuteczniejszych metod wspierających małą motorykę. Zabawa nawlekanką to dobry sposób na wyciszenie się dziecka a przy tym trening koordynacji oko-ręka oraz zdolności manualnych. Haba oferuje klasyczne nawlekanki z koralikami o różnych kształtach (Nawlekanka Haba – W ogrodzie) oraz specjalne gry (Gra + nawlekanka Haba – Farma), które dodatkowo zmotywują dziecko do zabawy i skupienia na wykonywanej czynności.

thumbImage.php3456

thumbImage.php

 

Oczywiście to tylko niewielka część propozycji zabawek motorycznych. Jeśli szukacie prezentu, który będzie ciekawy a przy tym wspierający małą i dużą motorykę to zerknijcie do naszego prezentownika. Znajdziecie tam wszystkie powyższe pozycje oraz wiele, wiele więcej. Zapraszamy!

 

Dodaj swój komentarz poniżej. Dodano: Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

projekt i realizacja: tworzenie stron www: www.amill.pl