Logo tublu-blog
Na naszym Blogu znajdziecie mnóstwo ciekawych artykułów, konkursów, a także informacji o niekonwencjonalnych produktach dla Was, zabawkach dla Waszych dzieci. Większość z nich dostępna jest w naszym sklepie www.tublu.pl

W duchu szkoły Montessori

Don't Panic, It's Organic.

Na pewno wielu z Was słyszało o nowatorskich szkołach i przedszkolach, które oferują edukację w duchu nauki Waldorfa oraz Montessori. Coraz więcej rodziców decyduje się na wyjście poza dotychczasowe ramy wychowania Dzieci oraz ich edukacji. Z czasem pojawili się również producenci zabawek oraz akcesoriów, tworzący produkty zgodne z wymienionymi systemami wychowania. Dzisiaj przyjrzymy się jednej z nich – Montessori. Na czym ta coraz popularniejsza metoda  oraz jak wprowadzić ją w życie?

Metoda Montessori

Metoda została stworzona przez doktor Marię Montessori – jedną z pierwszych lekarzy-kobiet we Włoszech, która oprócz medycyny, jednocześnie była antropologiem oraz pedagogiem. Montessori zajmowała się dziećmi od ponad 50 lat. Jej misją było odkrywanie dziecka, jego potrzeb oraz możliwości. Maria pracowała z dziećmi z różnych krajów, niezależnie od  statusu majątkowego ich rodziców czy pochodzenia. Na podstawie wieloletnich obserwacji zapoczątkowała nowe pojęcie procesu edukacji, wykreowała  zasady pracy z dziećmi po względem filozoficznym, psychologicznym oraz pedagogicznym. Montessori, swoje wyniki badań opierała na silnym, medycznym wykształceniu. Bazowała na tym aby wszystkie jej hipotezy były oparte twardymi dowodami. Głównym dowodem skuteczności jej metody są same dzieci. Dzieci z którymi Montessori pracowała osobiście oraz  te, które dzisiaj uczęszczają do szkół i przedszkoli montessoriańskich na całym świecie.

wttw_1400612664

 

Główne założenia

Metoda Montessori zakłada, że głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie spontaniczności i twórczości dzieci, umożliwianie im wszechstronnego rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego.

Montessori wychodziła z założenia, że każde dziecko ma w sobie wrodzoną skłonność do realizacji własnych predyspozycji i zdolności. Rolą nauczyciela/rodzica jest obserwacja dziecka oraz podążanie za nim w taki sposób aby zapewnić mu optymalne warunki rozwoju. Jedną z zasad metody Montessori jest zasada swobody wyboru. Polega ona na tym, że dziecko samo decyduje, co chce robić, natomiast zadaniem opiekuna jest troska o to, aby wyznaczać mu zadania społeczne i intelektualne zgodne z poziomem jego rozwoju. Jeśli zadanie okaże się za trudne, dziecko nie jest zmuszane do wykonania go na siłę, zostaje ono odroczone w czasie oraz przydzielone ponownie gdy dziecko będzie na to gotowe.

Otoczenie dziecka powinno być oparte na motywacji oraz kontroli ze strony opiekuna. Dzięki temu dziecko ma poczucie, że samo decyduje o kierunkach własnego rozwoju, że jest w stanie osiągać wyznaczane cele, wzmacniając w ten sposób poczucie własnej wartości. W metodzie Montessori, celem rodzica jest wsparcie oraz wychodzenie na przeciw indywidualnym potrzebom rozwojowym i edukacyjnym dziecka, poprzez motywację oraz stwarzanie możliwości do samodzielnej pracy nad wybranym zagadnieniem. Dzięki temu dziecko samo określa w pewnym sensie poziom oraz tempo swojego rozwoju.

Zasada Montessori to w największym stopniu nasze podejście do małego człowieka. Podejście z szacunkiem jak do indywidualnej istoty, która tak jak my – ludzie dorośli, ma potrzeby, pragnienia oraz zdolność do osiągania niesamowitych rzeczy. Tak jak Dr Montessori zaznaczyła w swoich notatkach – dzieci mają takie same pragnienia i potrzeby jak my dorośli. Tak samo nie lubią, gdy im się przerywa podczas jakieś czynności, nie lubimy gdy ktoś utrudnia nam podczas wysiłku, lubimy mieć lojalnych przyjaciół, na których zawsze możemy liczy, mamy potrzebę czuć się dobrze w czyimś towarzystwie. Dzieci tak samo jak my zasługują na szacunek i zrozumienie.

Montessori w domu

Okres w wieku dziecka od 0 do 6 lat jest najważniejszy dla rozwoju małego człowieka. W tym czasie kształtuje się inteligencja oraz całość jego zdolności psychicznych (M. Montessori). Dlatego jeśli planujesz zapisać dziecko do przedszkola lub szkoły Montessori to zacznij główne zasady wychowania wprowadzać już od narodzin. Jak je zastosować w domu?

howwemontesori.pl

fot. howwemontessori.com

Otoczenie

Dziecko powinno wychowywać się w otoczeniu, które daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz wspiera jego rozwój, umiejętności kreatywne oraz daje możliwość w jak największym stopniu bycie samodzielnym. Pokój dziecka w stylu Montessori powinny charakteryzować prostota oraz minimalizm. To właśnie harmonia i porządek dają to poczucie bezpieczeństwa, pozwalają się skoncentrować. Rzeczy powinny być umieszczone na wysokości wzroku dziecka, tak aby samo mogło sięgnąć po to co właśnie go interesuje. Dzięki temu, dziecko samo decyduje jaką właśnie pracę chce wykonać. To sprzyja również samodzielnej zabawie. W takim otoczeniu dziecko często samo potrafi się sobą zająć. Również pozostałe pomieszczenia należy odpowiednio zorganizować – powiesić ręcznik na wysokości dziecka, wyposażyć dom w podest na którym dziecko same sięgnie po to czego akurat potrzebuje, czy zorganizować akcesoria dostosowane do małej dłoni.

Montessori-Room-designrulz-7

fot. Montessori Room designrulz

howwemontesori.pl

fot. howwemontesori.com

feeding the soil

fot. Feeding the soil

Rola opiekuna – czyli nie przerywaj pracy

Zabawa dziecka w kręgu Montessori, nazywana jest właśnie pracą. To podczas zabawy (dla nas często nie do końca zrozumiałej) dziecko poznaje świat, nabywa nowe umiejętności. Kiedy dziecku przerywamy, stajemy się przeszkodą w poznawaniu oraz rozwoju, przerywamy naturalny proces uczenia się oraz utrudniamy wysiłek jaki właśnie Maluch wkłada w wykonywaną czynność. Opiekun powinien obserwować poczynania swojej pociechy i być w gotowości aby pomóc i wesprzeć wtedy kiedy jest to konieczne. Montessori wyodrębniła w rozwoju dziecka tzw. Fazy wrażliwe, czyli momenty w których dziecko szczególnie jest zainteresowane jakąś czynnością. Wtedy daną umiejętność Maluch przyswaja najlepiej, dlatego dobrze jest wesprzeć go organizując odpowiednio miejsce oraz potrzebne materiały.

Zabawki, materiały do nauki

Zabawki Montessori aktywizują dziecko, wspierają rozwój kreatywnego myślenia oraz motorykę, nie narzucają dziecku konkretnych zasad zabawy. Nie świecą inie grają tak jak większość zabawek, którymi otaczane są Maluchy. Zabawki wpasowujące się w filozofię Montessori powinny pozwolić Maluchowi skoncentrować się na jednej czynności, nie dostarczać zbyt wiele bodźców, np. jeśli zabawka składa się z elementów różnej wielkości to dobrze jeśli jest w jednolitym kolorze. Dzięki temu dziecko szybciej pojmie różnice między małym i dużym niż gdy zabawka jest dodatkowo różnokolorowa. W myśl Montessori wpisują się również zabawki, które nie tylko pozwalają na naśladowanie codziennych czynności ale również dają możliwość ich wykonywania w odpowiednim zakresie (podlewać kwiatki, nalewać wody do szklanki). Oczywiście sprawdzą się wszelkie zabawki i akcesoria sensoryczne, pobudzające zmysły (rozróżnianie kolorów, zapachów czy różne faktury materiałów). We wczesnym dzieciństwie kreują się również poczucie estetyki, gust, dlatego warto Maluchy otaczać rzeczami estetycznymi o ładnych kolorach, przechowując je w porządku na półkach, w koszyczkach czy tackach. Oczywiście ogromne znaczenie ma również materiał z których zabawki są wykonane. Najlepiej aby był naturalny, taki jak drewno czy bawełna. Świetnie sprawdzą się również kamyczki, naturalne deseczki czy samodzielnie nazbierane kasztany.  

gret

fot. greatermontessori.com

Oczywiście to tylko krótkie streszczenie zasad metody wychowania Montessori. Dajcie znać czy stosujecie ją w domu, podzielcie się swoimi doświadczeniami. W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo kreatywnych zabawek i akcesoriów, które świetnie się wpasowuję w filozofię Dr Marii Montessori.

1(1)

1. Tęczowe miseczki do sortowania Grimm’s – wykonane z naturalnego materiału jakim jest drewno, ćwiczy małą motorykę

2. Kolorowe dyski do nawlekania 19-elementów Grimm’s – ćwiczy koordynację oko-ręka, pobudza wyobraźnię. Zabawki Grimm’s są ze sobą kompatybilne

3. Puzzle sensoryczne Mudpuppy – elementy o różnych fakturach pobudzają zmysł dotyku

4. Sorter drewniany Edvin Kids Concept – sorter w delikatnych kolorach, pozwalający skupić się na jednym bodźcu

5. Cymbałki Kids Concept – instrumenty pobudzają zmysł słuchu, możliwość ‚własnego komponowania’ pobudza wyobraźnię  a stonowana kolorystyka pozwala się skupić tylko na wydobywanych dźwiękach

6. Kredki Crayon Rocks – wykonane z całkowicie naturalnego wosku sojowego, ich kształt zmusza do prawidłowego chwytania oraz pobudza wyobraźnię

7. Zabawka kreatywna Oogi – silikonowy ludzik daj mnóstwo możliwości zabawy, jest elastyczny, ćwiczy małą motorykę

8. Muszelka Bilibo – niezwykle kreatywna, angażuje dzieci w różnym wieku, prosta forma niczym nie ogranicza wyobraźni, angażuje ruchowo

9. Drewniany gryzak Lullalove – pierwsze zabawki i akcesoria z naturalnego materiału jakim jest drewno, elementy Montessori można wdrażać już od urodzenia

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj swój komentarz poniżej. Dodano: Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

projekt i realizacja: tworzenie stron www: www.amill.pl